تجهیزات آمبولانس خصوصی پرکاربرد کدامند ؟

تجهیزات آمبولانس خصوصی,تجهیزات,تجهیزات آمبولانس,آمبولانس تیپ a

تجهیزات آمبولانس خصوصی پرکاربرد کدامند ؟

آمبولانس ها ، فارغ از تیپ و کاربرد معمولا تجهیزات پایه و اولیه ای دارند.که در ادامه برخی از آنها را بررسی می کنیم.

 

لیست تجهیزات داخل آمبولانس :

 

برانکارد

برانکار یا برانکارد (به فرانسوی: Brancard) یکی از تجهیزات پزشکی است که برای حمل کوتاه مدت بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند استفاده می‌شود. برانکار عمدتاً در شرایط حاد مراقبت خارج از بیمارستان توسط اورژانس پیش‌بیمارستانی، ارتش و امدادگران عملیات امداد و نجات استفاده می‌شود.

برانکارد آمبولانس

برانکار را می‌توان با یک پایه تنظیم ارتفاع شامل چرخ‌ها، ریل‌ها یا غلتک‌گاه‌ها مجهز کرد تا راحت‌تر حرکت کند. برانکارهای ساده چنین پایه‌ای ندارند و لازم است توسط یک یا چند نفر حمل شود. با وجود این تفاوت‌ها، کابرد اساسی همه آن‌ها یکسان است.

 

ساکشن

دستگاه مکش یا به انگلیسی ساکشن (به انگلیسی: Suction) دستگاهی که توسط پمپ مکش و با ایجاد خلاء باعث ایجاد فشار منفی شده و هوا و مایعات را به درون می‌کشد. این دستگاه برای جمع‌آوری ترشحات و خونابه‌ها در ناحیه جراحی برای دادن دید بهتر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 دستگاه ساکشن آمبولانس

موارد استفاده دستگاه ساکشن (Suction):

 

  • برداشتن سریع محلول‌های شستشو از ناحیه زخم.
  • خالی کردن حفرات آبسه.
  • مشخص کردن محل خونریزی دهنده با خشک نگه داشتن آن ناحیه.
  • گرفتن تومور در طول برداشتن آن.
  • پاک کردن راه هوایی بیمار

 

اسکوپ

اسکوپ (به انگلیسی: Scoop stretcher) یا برانکارِ قاشقی نوعی برانکار ویژه که از آن برای بلند کردن قربانیان سانحه و جابه‌جایی افراد زخمی استفاده می‌شود. این وسیله پرکاربردترین برانکار در هنگام بلند کردن و جابه‌جایی افرادی است که در آن‌ها بیم آسیب طناب نخاعی می‌رود.

اسکوپ,برانکارد اسکوپ,اسکوپ آمبولانس

در هنگام استفاده و بدون نیاز به جابه‌جایی فرد، با کشیدن دست و پا، کافی است با باز کردن دو گیره ابتدا و انتهای آن به‌صورت دو تکه سوا از هم درمی‌آید و با قرار دادن آن دو در دو سمت مصدوم و فشار دادن آن‌ها به هم، بیمار را درون خود جای می‌دهد.

 

پالس اکسی متر

پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) یا اکسیژن‌سنج خون وسیله‌ای است که با کمک آن می‌توان میزان درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌گیری کرد. پالس اکسیمتری روشی غیرتهاجمی است که میزان مولکول‌های هموگلوبینی را که با اکسیژن آمیخته شده‌اند، اندازه‌گیری و به درصد بیان می‌کند.

میزان نرمال آن ۹۵–۹۷٪ است اگر این میزان در بیماران کمتر از ۹۰٪ شود زنگ هشدار به صدا درمی‌آید.

همچنین اکثر دستگاه‌های پالس اکسی متر تعداد و آهنگ ضربان قلب را نیز نمایش می‌دهند با این وسیله می‌توان درباره هایپوکسمی (کم شدن اکسیژن خون) هشدار داد و با اجتناب از حملات هیپوکسی و پیامدهای آن، بیماران جراحی را بهبود بخشید.

 

هایپوکسمی زمانی رخ می‌دهد که به بیمار بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش زده شود یا زمانی که بیمار پس از یک بیهوشی عمومی به هوش آید.

 

پالس اکسی متر,پالس اکسی متر آمبولانس,اکسیژن

 

این وسیله در سال ۱۹۸۰معرفی شد و اکنون به عنوان یک روش استاندارد به کارمی‌رود.

 

کیف احیاء

کیف احیا مجموعه ای از ابزارها و وسایل پرکاربرد پزشکی و اورژانس می باشد که در مواقع ضرروی بسیار کاربردی است.

کیت احیا آمبولانس,کیت احیا,کیف احیا,کیف احیا آمبولانس

 

گلوکومتر

گلوکومتر(به انگلیسی: glucometer) یا گلوکوز متر(به انگلیسی: Glucose meter) یک ابزار پزشکی است که برای تعیین تخمینی غلظت گلوکز در خون به کار می‌رود. این ابزار یکی از اجزاء اصلی مانیتورنیگ قند در خانه برای بیماران دیابتی یا هیپوگلیسمی است.

یک قطره کوچک از خون که توسط سوزن زدن به پوست با یک سوزن لنست به دست‌آمده روی یک صفحه یک‌بار مصرف آزمایش قرار می‌گیرد که توسط دستگاه استفاده و قند خون محاسبه می‌شود.

گلوکوزمتر,گلوکومتر,تست قند خون,در آمبولانس

 

لارنگوسکوپ

یکی از تجهیزاتی که برای دسترسی به راههای هوایی مورد استفاده قرار می گیرد لارنگوسکوپ می باشد.
لارنگوسکوپ وسیله ای داسی شکل است که بیشتر برای لوله گذاری استفاده می شود.

 

دستگاه لارنگوسکوپ,لارنگوسکوپ  آمبولانس

 

 

درباره نویسنده

روابط عمومی آمبولانس خصوصی بهبود

محمد محمدی